Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2023-12-03

SHARE
, / 751

I Niedziela Adwentu

3 grudnia 2023 r.

 

 1. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także wystawienie Najświętszego Sakramentu, jest w tym tygodniu w następującym porządku:
  • poniedziałek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • wtorek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • środa: 6.30-8.00 (po mszy św. roratnej) i 17.15-18.00;
  • czwartek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00 (I czwartek miesiąca, 7 grudnia);
  • piątek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • sobota: 6.30-8.00 (po mszy św. roratnej) i 17.00-18.00.
 2. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00;
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 3. W tym tygodniu przypada:
  • w czwartek (7 grudnia) wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła;
  • w piątek (8 grudnia) uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 4. Informacje adwentowe:
  • msze św. roratne będą odprawiane w środy i soboty o godz. 6.00, po zakończeniu mszy św. do godz. 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania (UWAGA: w te dni tygodnia nie będzie wystawienia i okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w godz. 9.30-10.00, a także mszy św. o godz. 10.00);
  • w naszej parafii rekolekcje adwentowe odbędą się w terminie od 17 do 19 grudnia (niedziela-wtorek). W niedzielę msze św. z naukami rekolekcyjnymi zostaną odprawione w porządku niedzielnym, natomiast w poniedziałek i wtorek o godz. 10.00, 16.30 i 18.00. Rekolekcje poprowadzi ks. Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca (7 grudnia). Zachęcamy do praktyki przyjmowania pierwszo czwartkowej Komunii świętej w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, jak również szczególnej wdzięczności w tym dniu Bogu za Najświętszy Sakrament. W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 zostanie również odprawiona msza św. w ramach tzw. Margaretki. Po mszy św. zapraszamy na rozważanie biblijne na temat „Uczeń Jezusa: dziecko, któremu odpuszczone są grzechy” (rozważanie poprowadzi ks. Michał Kuciński z Wyższego Seminarium Duchownego MW „Hosianum” w Olsztynie).
 6. 7 grudnia b.r. (czwartek) przypada 10. rocznica święceń biskupich abpa Józefa Górzyńskiego Metropolity Warmińskiego. W modlitwie pamiętajmy w tym dniu w sposób szczególny o naszym biskupie.
 7. 8 grudnia b.r. (piątek, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) na mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się obrzęd duchowej adopcji dziecka poczętego. W trosce o nienarodzone dzieci, które znajdują się w niebezpieczeństwie zagłady, zachęcamy do włączenia się w to dzieło. Osoby, które będą chciały złożyć przyrzeczenia duchowej adopcji, prosimy o przyniesienie ze sobą świec na wyżej wspomnianą mszę św. Więcej na temat duchowej adopcji dziecka poczętego można znaleźć na stronie: https://www.duchowaadopcja.info/
 8. 9 grudnia b.r. (sobota) w Gietrzwałdzie odbędzie się modlitewne czuwanie, podczas którego będzie rozważana siódma boleść Matki Bożej Bolesnej „Złożenie Ciała Pana Jezusa do grobu”, ofiarowana jako ekspiacja za grzechy przeciwko czystości oraz w intencji czystości serc duchowieństwa, osób życia konsekrowanego, małżeństw, dzieci i młodzieży. Program: 10.00 – Różaniec – cz. Radosna, Światła, Bolesna; 12.00 – Msza Święta w Bazylice; 13.00 – Rozważanie Boleści Matki Bożej Bolesnej; 14.30 – Różaniec – cz. Chwalebna, Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy do zainteresowania się wydarzeniem i wzięcia w nim udziału.
 9. 14 grudnia b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań ze słowem Bożym i liturgią” (II czwartek miesiąca). Temat spotkania „Biblijne korzenie mszy św.” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja, prelekcję wygłosi p. Aleksandra Nalewaj z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie).
 10. 21 grudnia b.r. (III czwartek miesiąca) na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem”. Temat wykładu: „Tajemnica Bożego Narodzenia według Jana Pawła II” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 11. 25 stycznia 2024 r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (IV czwartek miesiąca, w grudniu spotkania z tego cyklu „spotkań czwartkowych” nie będzie z uwagi na czas feryjno-świąteczny). Temat spotkania „Warcholstwo Kamila Janickiego, czyli opowieść o polskiej szlachcie” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja, książkę przedstawi ks. Marek Jodkowski z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie).
 12. Poszukujemy osób, które mogłyby podjąć się zadań związanych z pracami w zakrystii, pracami gospodarczymi itp., jak również ze wspomaganiem śpiewu podczas nabożeństw. Osoby zainteresowane lub chcące wspomóc parafię w tych obszarach prosimy o kontakt osobisty (po mszach św. lub w kancelarii) lub telefoniczny (+48 660-614-970).
 13. Wzorem lat ubiegłych można nabyć „Świece Caritas” na stół wigilijny i świąteczny, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Świece duże są w cenie 20 zł, natomiast małe 10 zł. Świece można nabyć po mszach św. niedzielnych obok miejsca dystrybucji „Gościa niedzielnego”, w dni powszednie po mszach św. w zakrystii lub w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia.
 14. Wzorem lat ubiegłych można nabyć (ofiara dobrowolna) pobłogosławiony opłatek wigilijny. Pozyskany dochód będzie przeznaczony na prace budowlane naszego kościoła i domu parafialnego. Opłatek można nabyć po mszach św. niedzielnych przy wyjściu głównym z kaplicy, w dni powszednie po mszach św. w zakrystii lub w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia.
 15. Młodzież z naszej parafii, w szczególności przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na mszę św. w każdą niedzielę o godz. 18.00. Bezpośrednio po zakończeniu tej mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
 16. W każdą I niedzielę miesiąca (najbliższa będzie 7 stycznia 2024 r.) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca, Różańca Rodziców i czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 17. W każdą III niedzielę miesiąca (najbliższa będzie 17 grudnia b.r.) na mszy św. o godz. 10.00 czytania liturgiczne, procesję z darami i asystę liturgiczną sprawują osoby należące do rad parafialnych naszej parafii. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 18. W każdą IV niedzielę miesiąca (kolejna będzie 24 grudnia b.r.) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 19. W roku 2024 odwiedziny duszpasterskie zostaną przeprowadzone w „trybie hybrydowym”. Oznacza to, że:
  • mieszkańcy naszej parafii od ul. Wilczyńskiego w kierunku Bartąga zostaną odwiedzeni w formie „od drzwi do drzwi”. Ta forma odwiedzin rozpocznie się w styczniu 2024 r. W celu efektywnego zaplanowania tej formy odwiedzin oraz ze względu na nowo powstałe osiedla w najbliższym czasie parafianie tej części naszej parafii mogą spodziewać się wizyty jednego z lektorów naszej parafii, który sporządzi spis osób chętnych do przyjęcia odwiedzin duszpasterskich. Harmonogram tej formy odwiedzin duszpasterskich zostanie podany w terminie późniejszym.
  • Mieszkańcy naszej parafii od ul. Wilczyńskiego w kierunku centrum Olsztyna będą odwiedzani na tzw. zaproszenie. Ta forma odwiedzin również rozpocznie się w styczniu i będzie trwała przez cały rok (oprócz czasu wakacyjno-świątecznego). Proponowanymi dniami, w których będzie można zaprosić duszpasterza, będą poniedziałek (styczeń-czerwiec i wrzesień-grudzień, w godz. 18.00-21.00) i wtorek (maj-czerwiec, wrzesień-grudzień, w godz. 18.00-21.00). W tej formie wizyty duszpasterskiej planujemy odwiedzić jednego dnia dwie rodziny, gdyż chcemy przeznaczyć na odwiedziny każdej z nich ok. jednej godziny, aby parafianie mogli mieć czas na spokojną i pogłębioną rozmowę, a także modlitwę z duszpasterzem. Od 10 grudnia b.r. (niedziela) zostanie udostępniona lista proponowanych na cały 2024 r. terminów, na którą będzie się można sukcesywnie zapisywać w celu umówienia odwiedzin duszpasterskich (w zakrystii w niedziele i dni powszednie po mszach św. lub w kancelarii w godzinach jej otwarcia).
  • W kolejnych latach planowane jest odwiedzanie obydwu części parafii naprzemiennie, tzn. raz w jednej formie, raz w drugiej.
 20. W naszej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II. W każde czwartki modlimy się m.in. za jego wstawiennictwem, udzielana jest Komunia św. pod dwoma postaciami, a także po mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo relikwiami papieża. Wychodząc naprzeciw oczekiwań parafian, a także mając nadzieję, że dzięki temu kult św. Jana Pawła II jeszcze bardziej w naszej parafii się rozwinie, w czwartki o godz. 18.00 (od 7 grudnia b.r.) będzie odprawiana tzw. msza św. zbiorowa. Będzie to msza św., podczas której jeden prezbiter (kapłan) będzie się modlił w różnych intencjach (zarówno za żywych, jak i zmarłych) powierzonych modlitwie przez wielu ofiarodawców. Intencje powierzane podczas tej mszy św. będą odczytywane na jej początku.
 21. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 22. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 23. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.