Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2023-10-15

SHARE
, / 661

XXVIII niedziela zwykła

15 października 2023 r.

 1. Spowiedź święta w ciągu tygodnia, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.30-10.00 i 17.15-18.00.
 2. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00;
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 3. Wystawienie Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do soboty przed mszami św., w godz. 9.30-10.00 i 17.15-18.00.
 4. W tym tygodniu przypada:
  • w poniedziałek (16 października) wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej;
  • we wtorek (17 października) wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika;
  • w środę (18 października) święto św. Łukasza, ewangelisty;
  • w piątek (20 października) wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera.
 5. Na stronie internetowej parafii podane są intencje mszalne na najbliższy tydzień (od 15 do 21 października).
 6. Na stronie internetowej parafii podane zostały najważniejsze informacje związane z przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej, które zostały uzgodnione z rodzicami podczas pierwszego spotkania organizacyjnego. Adres strony: http://mateusz.olsztyn.pl/sakramenty/sakrament-eucharystii/
 7. Młodzież z naszej parafii, w szczególności przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na mszę św. w każdą niedzielę o godz. 18.00. Bezpośrednio po zakończeniu tej mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
 8. W październiku zapraszamy na różaniec:
  • dorosłych codziennie bezpośrednio po zakończeniu mszy św. o godz. 10.00 (z wyjątkiem niedzieli i soboty), jak również o godz. 17.30 (we wszystkie dni tygodnia);
  • w środy rodziców z dziećmi, zwłaszcza dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, o godz. 17.30;
  • w niedzielę młodzież, w szczególności młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, o godz. 17.30.
 9. 13 października b.r. do arcybiskupa Józefa Górzyńskiego Metropolity Warmińskiego zostało złożone pismo z prośbą o zatwierdzenie proponowanego składu Rady Ekonomicznej naszej parafii. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zadaniem Rady jest pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami materialnymi, a w przypadku naszej parafii będzie to w szczególności pomoc w koordynowaniu działań mających na celu dokończenie prac związanych z budową kościoła i domu parafialnego. Proponowany skład Rady został wypracowany podczas spotkania z przybyłymi na nie parafianami, jakie odbyło się 11 września b.r., a także kilku spotkań późniejszych. Do Rady zostały zaproponowane następujące osoby:
  • Anna Brakoniecka-Sikorska, członkini Ruchu Szensztackiego, z doświadczeniem w pracy akademickiej i branży budowlanej;
  • Krzysztof Kaczmarczyk, aktywny uczestnik ruchu pielgrzymkowego (m.in. w roli porządkowego w czasie warmińskiej pielgrzymki do Wilna), z doświadczeniem w branży energetycznej;
  • Jan Krzykowski, członek gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie (Domowego Kościoła), z doświadczeniem w branży budowlanej;
  • Bogdan Sikorski, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, z doświadczeniem w branży budowlanej;
  • Barbara Szutowicz, członkini Żywego Różańca, z doświadczeniem w branży bankowej.
 10. W ostatnich dniach wznowione zostały prace budowalne naszego kościoła i domu parafialnego. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi z firmą Przemysłówka, która prowadzi te prace, mają one na celu zamknięcie budynku kościoła i zabezpieczenie go na czas jesienno-zimowy. Na grudzień b.r. jest również planowane przygotowanie przez firmę szczegółowego kosztorysu prac, jakie pozostały jeszcze do wykonania, aby przygotować kościół i budynek parafialny do tzw. stanu deweloperskiego. Dzięki temu będziemy mogli dobrze przygotować się do kolejnych etapów budowy i w kolejnych miesiącach efektywnie je realizować.
 11. 15 października b.r. (niedziela) przypada XXIII Dzień Papieski, który jest obchodzony pod hasłem Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia. Tego dnia tradycyjnie zbieramy ofiary na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 12. 18 października b.r. (środa), w liturgiczne święto św. Łukasza Ew., patrona służby zdrowia i apostolstwa chorych, o godz. 18.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie zostanie odprawiona msza św. w intencji lekarzy i osób opiekujących się chorymi. Po mszy św. w salkach parafialnych parafii NSPJ w Olsztynie odbędzie się okolicznościowe spotkanie pracowników służby zdrowia i apostolstwa chorych.
 13. 19 października b.r. (III czwartek miesiąca) na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem”. Temat wykładu: Celebracja Eucharystii w nauczaniu Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 14. 20-22 października b.r. Parafia Chrystusa Króla Wszechświata (Olsztyn-Zatorze) organizuje rekolekcje ewangelizacyjne „Nowe Życie”. Zachęcamy do zainteresowanie się tą inicjatywą. Więcej: https://franciszkanie-zatorze.net/20-22-pazdziernika-kurs-nowe-zycie/
 15. 22 października b.r. (niedziela) przypadać będzie dzień patronalny (św. Jana Pawła II) naszego budującego się kościoła. Z tej też racji na mszy św. o godz. 10.00 będziemy gościć chór Psalite Deo z parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Dywit. Chór swoim śpiewem ubogaci naszą liturgię. Będzie to również IV niedziela miesiąca, dlatego też zapraszamy na tę mszę św. osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 16. 22 października b.r. (niedziela) odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych.
 17. Zbliża się listopad, który w pobożności ludowej jest miesiącem poświęconym wspominaniu wiernych zmarłych. Za zmarłych modlimy się z ufnością, wierząc, że Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych, gdyż wszyscy dla Niego żyją (Łk 20, 38). Tradycyjnie w naszej parafii w listopadzie będą odmawiane tzw. wypominki, jak również, poczynając od 2 listopada, zostanie przez kolejnych 30 dni odprawiona „zbiorowa” msza św. za zmarłych. W kaplicy są już wyłożone kartki, na których możemy wypisać zmarłych, których chcemy polecić w wypominkach lub wspomnianej mszy św. Wypełnione kartki prosimy składać do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki.
 18. W pierwszej połowie listopada zostanie przeprowadzona w naszej parafii kolejna zbiórka elektrośmieci. Pozyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie dwóch misjonarzy z naszej archidiecezji (ks. Jacka Kryszaka w Brazylii i ks. Andrzeja Migrałę w Boliwii). Szczegółowe informacje (kiedy i gdzie elektrośmieci będzie można składać) zostaną podane w późniejszym terminie.
 19. 23 listopada b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na inauguracyjne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (począwszy od listopada spotkania będą się odbywały w każde IV czwartki miesiąca, oprócz przerw wakacyjno-świątecznych). Temat spotkania „O naśladowaniu Chrystusa jako jedno z najsłynniejszych dzieł literatury chrześcijańskiej” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 20. W każdą I niedzielę miesiąca (kolejna będzie 5 listopada) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca, zaś w każdą IV niedzielę miesiąca (kolejna będzie jak wspomniano już wyżej 22 października) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 21. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 22. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 23. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.
 24. W ostatnim czasie do wieczności odeszli nasi parafianie Bogusław Stefan Giżyński i Jan Ciołkowski. Najbliższej rodzinie, krewnym i przyjaciołom zmarłych raz jeszcze składamy najserdeczniejsze kondolencje, a także zapewniamy o modlitwie.