Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2024-05-19

SHARE
, / 452

19-25 maja 2024 r.

 

 1. Od 20 do 24 maja (poniedziałek-piątek) odbędzie się odświeżenie i malowanie naszej parafialnej kaplicy. Stosowne prace przeprowadzi firma Przemysłówka. W związku z tym:
  • 19 maja (niedziela) na godz. 19.00 zapraszamy chętnych do pomocy w przygotowaniu i uprzątnięciu budynku przed odświeżeniem i malowaniem;
  • na czas prac związanych z odświeżeniem i malowaniem naszej kaplicy:
   • na nabożeństwo majowe gromadzimy się przy krzyżu, który znajduje się przy wejściu głównym do budynku;
   • msze św. (o godz. 10.00 i 18.00) zostają przeniesione do pokoju gościnnego (obok kancelarii), który mieści się na plebanii;
  • 25 maja (sobota) na godz. 8.00 zapraszamy chętnych do pomocy w posprzątaniu kaplicy po jej odświeżeniu i malowaniu, a także przygotowaniu jej do normalnego funkcjonowania.
 2. Z uwagi na wyżej wspomniane prace związane z odświeżeniem i malowaniem naszej kaplicy okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także wystawienie Najświętszego Sakramentu, w tym tygodniu będzie w następującym porządku:
  • sobota: 17.00-18.00.
 3. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00;
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 4. W tym tygodniu przypada:
  • 20 maja (poniedziałek) Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła;
  • 23 maja (czwartek) Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana;
  • 24 maja (piątek) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki wiernych.
 5. Miesiąc maj w tradycji Kościoła jest w szczególny sposób poświęcony Maryi – Matce Boga i naszej. W związku z tym w maju zapraszamy codziennie na Nabożeństwo Majowe o godz. 17.45, podczas którego będziemy się modlić Litanią Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy również, aby w maju codziennie ofiarować Maryi jakiś „duchowy kwiat” (np. wykonany w danym dniu dobry uczynek, odmówioną dodatkową modlitwę itp.).
 6. „Nadchodzące wydarzenia”:
  • 19 maja (niedziela) na mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się rocznica Pierwszej Komunii Świętej (zapraszamy dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą w 2023 r., wraz z rodzinami).
  • 19 maja (niedziela, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego) po wszystkich mszach św. odbędzie się w naszej parafii również zbiórka funduszy przeznaczonych na wsparcie wolontariatu misyjnego. Będziemy w tym dniu gościć wolontariuszy, którzy krótko przedstawią specyfikę pracy na misjach i zbiorą wspomniane fundusze;
  • 30 maja (czwartek, Uroczystość Bożego Ciała, w godz. 12.30-14.00) odbędzie się parafialna procesja Bożego Ciała, która przejdzie następującymi ulicami: ul. Popiełuszki (początek przy kaplicy, nr 20), ul. Bilitewskiego (w kierunku płyt), następnie w prawo po płytach w kierunku ronda na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego, Popiełuszki i Hallera, następnie w prawo w kierunku ul. Popiełuszki 20 (do kaplicy). Ołtarze będą usytuowane w następujących miejscach: 1. i 4. przy kaplicy (przy krzyżu) na ul. Popiełuszki 20; 2. ul. Popiełuszki (od strony wjazdu na teren budowy kościoła, za kościołem, patrząc od strony domu parafialnego); 3. pomiędzy budynkami na ul. Popiełuszki 4 i 6 (przy ogrodzeniu, od strony płyt). Inne informacje związane z Bożym Ciałem:
   • msze św. w Uroczystość Bożego Ciała zostaną odprawione o godz. 7.30, 8.30, 10.00 i 11.30 (po jej zakończeniu rozpocznie się procesja, o której jest mowa powyżej);
   • w związku z organizacją (po raz pierwszy) procesji Bożego Ciała ulicami naszej parafii, zwracamy się z serdeczną prośbą o finansowe wsparcie tej inicjatywy, która wymaga zakupu szeregu akcesoriów jak np. przenośne nagłośnienie, ołtarze, dekoracje, lichtarze, baldachim itp. (orientacyjny koszt zakupu niezbędnych akcesoriów wynosi ok. 20 tys. PLN). W tym celu przez najbliższe niedziele (do 26 maja) będzie można po mszach św. złożyć dobrowolną ofiarę do puszek. Można też ofiarę wpłacić na parafialne konto bankowe: 26 8857 0002 3014 0187 4519 0001 (z dopiskiem ofiara na cele kultu religijnego – Boże Ciało). Dziękujemy też za już złożone ofiary (12.361,50 PLN);
   • do udziału w procesji szczególnie zapraszamy dzieci, zwłaszcza pierwszokomunijne:
    • dziewczynki do sypania kwiatów przed Najświętszym Sakramentem (rodziców prosimy o przygotowanie w tym celu we własnym zakresie odpowiedniej ilości płatków kwiatów);
    • chłopców do niesienia szarf i innych akcesoriów religijnych podczas procesji;
   • przygotowanie ołtarzy:
    • 1. i 4. ołtarz: Barbara Szutowicz i Zofia Kozon (koordynatorki) + rady parafialne;
    • 2. ołtarz: Wanda Kieda (koordynatorka) + 1. i 2. Róża różańcowa + 5. Róża różańcowa (męska, do pomocy);
    • 3. ołtarz: Grażyna Michalska (koordynatorka) + 3. i 4. Róża różańcowa + 5. Róża różańcowa (męska, do pomocy).
   • 30 maja (czwartek) w Olsztynie (w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka) odbędzie się peregrynacja relikwii bł. Ulmów, tzn. polskiej rodziny katolickiej z podkarpackiej wsi Markowa, która podczas II wojny światowej próbowała ratować rodziny żydowskie, co przypłaciła swoim życiem. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Więcej można znaleźć na stronach: http://www.redemptor.olsztyn.pl/ i https://rodzina.archwarmia.pl/ulmowie/ .
 1. „Spotkania czwartkowe”:
  • 23 maja na godz. 18.45 zapraszamy (z uwagi na odbywające się w tym czasie odświeżanie i malowanie kaplicy spotkanie odbędzie się w pokoju gościnnym na plebanii) na spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (IV czwartek miesiąca). Temat spotkania: „Jak mądrze wychować dziecko? Refleksje zainspirowane książką Amy Chua Bojowa pieśń tygrysicy (prelekcja potrwa ok. 45 min. + dyskusja, książkę przedstawi p. Beata Adrjan z Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie).
  • 6 czerwca na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na „margaretkowe” rozważanie biblijne (I czwartek miesiąca). Temat rozważania: „Jezus jada z grzesznikami” (rozważanie potrwa ok. 30 m.in. i poprowadzi je ks. Michał Kuciński z Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie);
  • 13 czerwca na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań ze słowem Bożym i liturgią” (II czwartek miesiąca). Temat spotkania: „Obrzędy wstępne mszy św. – Kyrie eleison, Gloria i kolekta” (prelekcja potrwa ok. 45 min. + dyskusja, poprowadzi ją ks. Zdzisław Kieliszek, proboszcz naszej parafii);
  • 20 czerwca na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem” (III czwartek miesiąca). Temat wykładu: „Jan Paweł II – kiedy papież może się mylić?” (prelekcja potrwa ok. 45 min. + dyskusja; prelekcję wygłosi ks. Marek Żmudziński z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie).
 2. Grupy i wspólnoty parafialne:
  • w niedziele na godz. 18.00 zapraszamy na mszę św. młodzież z naszej parafii. Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
  • W czwartki na godz. 18.45 zapraszamy na próbę chóru. Spotkanie odbywa się na plebanii.
  • W piątki na godz. 18.45 zapraszamy na próbę dziecięco-młodzieżowego zespołu muzycznego. Spotkanie odbywa się w kaplicy (trwa ok. 45 min.).
  • Osoby zainteresowane dołączeniem do „grupy sportowej” (piłka nożna, rowery, rolki itp.) prosimy o kontakt: (+48) 660-614-970.
 3. Niedzielne msze św. o godz. 10.00:
  • w I niedziele miesiąca (najbliższa będzie 2 czerwca) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca, Różańca Rodziców i czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, modlitwy wiernych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
  • W III niedziele miesiąca (najbliższa będzie 16 czerwca) na mszy św. o godz. 10.00 czytania liturgiczne, modlitwę wiernych, procesję z darami i asystę liturgiczną sprawują osoby należące do rad parafialnych naszej parafii. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, modlitwy wiernych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
  • W IV niedziele miesiąca (najbliższa będzie 26 maja) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, modlitwy wiernych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 4. Zachęcamy do skorzystania z odwiedzin duszpasterskich „na zaproszenie”. Proponowanymi dniami odwiedzin są tu poniedziałek (w godz. 18.00-21.00) i wtorek (w godz. 18.00-21.00). Odwiedziny mogą być okazją do spokojnej i pogłębionej rozmowy, a także modlitwy z duszpasterzem we własnych domach. Zgłaszać chęć spotkania się z duszpasterzem w tej formie można w zakrystii w niedziele i dni powszednie po mszach św. lub w kancelarii w godzinach jej otwarcia. Jeden dzień przed umówionym terminem zostanie przez przedstawiciela parafii wykonany telefon w celu potwierdzenia ustalonych odwiedzin.
  • Najbliższe wolne terminy: 03-06-2024 (pon. 18.00-19.30), 03-06-2024 (pon. 19.30-21.00), 04-06-2024 (wt. 18.00-19.30), 04-06-2024 (wt. 19.30-21.00), 10-06-2024 (pon. 18.00-19.30), 10-06-2024 (pon. 19.30-21.00).
 5. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji w domu pacjenta przez osoby przewlekle chore, leżące, z trudnościami w poruszaniu się, z przyznanym znacznym stopniem niepełnosprawności. Wizyty w domu pacjenta na terenie Olsztyna i w okolicach miasta. Świadczenie finansowane jest ze środków NFZ. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (+48) 663-244-110.
 6. W naszej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II. W czwartki modlimy się m.in. za jego wstawiennictwem, udzielana jest Komunia św. pod dwoma postaciami, a także po mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo relikwiami papieża. W czwartki o godz. 18.00 jest odprawiana również tzw. msza św. zbiorowa. Jest to msza św., podczas której jeden prezbiter (kapłan) modli się w różnych intencjach (zarówno za żywych, jak i zmarłych) powierzonych modlitwie przez wielu ofiarodawców. Intencje powierzane podczas tej mszy św. są odczytywane na jej początku.
 7. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 8. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 9. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.
 10. W ostatnim czasie do wieczności odszedł nasz parafianin Zenon Skorupski. Najbliższej rodzinie, krewnym i przyjaciołom zmarłego raz jeszcze składamy najserdeczniejsze kondolencje, a także zapewniamy o modlitwie.
 11. Zapowiedzi przedślubne:
  • Piotr Jerzy Leśniak, kawaler, zam. w parafii św. Mateusza Ap. i Ew. w Olsztynie, i Alicja Zielińska, panna, zam. w parafii św. Mateusza Ap. i Ew. w Olsztynie – zap. 1.