Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2023-11-26

SHARE
, / 700

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

26 listopada 2023 r.

 

 1. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także wystawienie Najświętszego Sakramentu, jest w tym tygodniu w następującym porządku:
  • poniedziałek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • wtorek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • środa: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • czwartek: 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • piątek: 9.15-10.00 i 17.00-18.00 (I piątek miesiąca, 1 grudnia);
  • sobota: 9.00-10.00 i 17.00-18.00 (I sobota miesiąca, 2 grudnia).
 2. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00;
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 3. W tym tygodniu przypada:
  • w czwartek (30 listopada) uroczystość św. Andrzeja, apostoła, głównego patrona archidiecezji warmińskiej.
 4. W listopadzie zapraszamy na tradycyjne modlitwy w intencji zmarłych:
 5. 20 listopada b.r. odbyło się sprzątanie wnętrza naszego budującego się kościoła. Serdecznie dziękujemy osobom, które w ramach czynu społecznego pomogły w sprzątaniu, w szczególności p. Janowi Krzykowskiemu, członkowi parafialnej Rady ekonomicznej, który był koordynatorem tej akcji. Przy tej też okazji informujemy, że:
  • zgodnie z ustaleniami poczynionymi z firmą Przemysłówka, która prowadzi prace budowlane naszego kościoła i domu parafialnego, w grudniu b.r. powinniśmy otrzymać przygotowany przez firmę szczegółowy kosztorys prac, jakie pozostały jeszcze do wykonania, aby przygotować kościół i dom parafialny do tzw. stanu deweloperskiego. Po otrzymaniu tego kosztorysu Rada ekonomiczna naszej parafii, uwzględniając aktualny stan finansów parafii, podejmie decyzję, w jaki sposób efektywnie realizować kolejne etapy budowy. Wszystkie decyzje, a także stan finansów parafii, po spotkaniu Rady ekonomicznej zostanie oczywiście podany do wiadomości parafian.
  • Wraz z wymaganą dokumentacją w ubiegłym tygodniu do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Olsztynie został złożony wniosek o określenie warunków przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej budujących się budynków naszego kościoła i domu parafialnego. Złożenie tego wniosku i uzyskanie od olsztyńskiego MPEC-u odpowiedzi ma na celu przygotowanie się do przyszłych prac związanych z budową instalacji grzewczej obydwu budynków.
 6. 30 listopada b.r. (czwartek) po zakończeniu mszy św. o godz. 18.00 podziękujemy za pracę p. Małgorzacie Wójcik, która od wielu lat w naszej parafii była organistką i zakrystianką. P. Małgorzata 30 października b.r. z powodów osobistych złożyła prośbę o rozwiązanie za porozumieniem stron umowy o pracę zawartą pomiędzy nią a naszą parafią. Umowa zostaje rozwiązana 30 listopada b.r. Jednocześnie informujemy, że nasza parafia od momentu złożenia przez p. Małgorzatę wypowiedzenia umowy o pracę poszukiwała osób, które mogłyby przejąć jej obowiązki. Obecnie mamy już umówione osoby, które przejmą zadania związane z pracą w zakrystii (p. Monika Sucharzewska z parafialnej Rady ds. duszpasterskich), jak również w wybranych dniach będą wspomagały nasz śpiew podczas sprawowanych nabożeństw (p. Maria Waleszczyńska, nasza parafianka). Wciąż jednak trwają poszukiwania dodatkowych osób, które mogłyby podjąć się zadań związanych z pracami w zakrystii, pracami gospodarczymi itp., jak również ze wspomaganiem śpiewu podczas nabożeństw. Osoby zainteresowane lub chcące pomóc w tych kwestiach prosimy o kontakt osobisty (po mszach św. lub w kancelarii) lub telefoniczny (+48 660-614-970).
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca (1 grudnia). Zachęcamy do praktyki przyjmowania pierwszo piątkowej Komunii świętej w intencji wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata.
 8. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca (2 grudnia). Zachęcamy do przyjmowania pierwszo sobotniej Komunii świętej w intencji wynagrodzenia za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się również spotkanie wspólnoty Żywego Różańca w ramach tzw. pierwszo sobotniej zmiany tajemnic różańcowych. Początek spotkania o godz. 9.00 (nabożeństwo wynagradzające składane Niepokalanemu Sercu NMP, różaniec), a o godz. 10.00 msza św.
 9. 3 grudnia b.r. (niedziela) po mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami, których dzieci przygotowują się w naszej parafii do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Spotkanie będzie dotyczyło m.in. wyboru pierwszokomunijnych pamiątek, ubioru dzieci na uroczystość i zaplanowanego na 17 grudnia b.r. wspólnego wyjścia do kina.
 10. 3 grudnia b.r. (niedziela) rozpocznie się czas Adwentu:
  • msze św. roratne będą odprawiane w środy i soboty o godz. 6.00, po zakończeniu mszy św. do godz. 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania (UWAGA: w te dni tygodnia nie będzie wystawienia i okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w godz. 9.30-10.00, a także mszy św. o godz. 10.00);
  • w naszej parafii rekolekcje adwentowe odbędą się w terminie od 17 do 19 grudnia (niedziela-wtorek). W niedzielę msze św. z naukami rekolekcyjnymi zostaną odprawione w porządku niedzielnym, natomiast w poniedziałek i wtorek o godz. 10.00, 16.30 i 18.00. Rekolekcje poprowadzi ks. Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.
 11. 8 grudnia b.r. (piątek, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) na mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się obrzęd duchowej adopcji dziecka poczętego. W trosce o nienarodzone dzieci, które znajdują się w niebezpieczeństwie zagłady, zachęcamy do włączenia się w to dzieło. Osoby, które będą chciały złożyć przyrzeczenia duchowej adopcji, prosimy o przyniesienie ze sobą świec na wyżej wspomnianą mszę św. Więcej na temat duchowej adopcji dziecka poczętego można znaleźć na stronie: https://www.duchowaadopcja.info/
 12. 14 grudnia b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań ze słowem Bożym i liturgią” (II czwartek miesiąca). Temat spotkania „Biblijne korzenie mszy św.” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 13. 21 grudnia b.r. (III czwartek miesiąca) na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem”. Temat wykładu: „Tajemnica Bożego Narodzenia według Jana Pawła II” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 14. 25 stycznia 2024 r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (IV czwartek miesiąca, w grudniu spotkania z tego cyklu „spotkań czwartkowych” nie będzie z uwagi na czas feryjno-świąteczny). Temat spotkania „Warcholstwo Kamila Janickiego, czyli opowieść o polskiej szlachcie” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja, książkę przedstawi ks. Marek Jodkowski, nauczyciel akademicki z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie).
 15. Młodzież z naszej parafii, w szczególności przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na mszę św. w każdą niedzielę o godz. 18.00. Bezpośrednio po zakończeniu tej mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
 16. W każdą I niedzielę miesiąca (najbliższa będzie 3 grudnia b.r.) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca, Różańca Rodziców i czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 17. W każdą III niedzielę miesiąca (najbliższa będzie 17 grudnia b.r.) na mszy św. o godz. 10.00 czytania liturgiczne, procesję z darami i asystę liturgiczną sprawują osoby należące do rad parafialnych naszej parafii. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 18. W każdą IV niedzielę miesiąca (kolejna będzie 24 grudnia b.r.) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 19. Informowaliśmy w październiku b.r., że nasza parafia organizuje pielgrzymkę po Bałkanach. Ze względu na niesłabnące zainteresowanie tym wydarzeniem (już zebrały się 52 osoby chętne, a wciąż pojawiają się kolejne) w porozumieniu z biurem turystycznym Cezar Tour podjęta została decyzja, że na pielgrzymkę może się udać więcej osób (do 90). Przypominamy termin pielgrzymki: 27 kwietnia – 5 maja 2024 r. Kolejnych chętnych do udziału w pielgrzymce prosimy o zapisanie się do 30 listopada b.r. (po każdej mszy św., w kancelarii lub telefoniczne na parafialny numer telefonu: +48 660-614-970). Przy zapisie prosimy też zgłaszać informację o ewentualnym planowanym wzięciu bagażu rejestrowanego o wadze 20 kg, a także dzieciach do lat 16. Do 30 listopada b.r. należy też dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 1300 PLN na numer konta bankowego: 15 1240 1590 1111 0010 1649 5378 (w tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko zgodne z dokumentem tożsamości, na kogo mają być kupione bilety lotnicze, a także dopisek „Bałkany-Olsztyn ze św. Mateusza”). Więcej informacji, w tym program i całkowity koszt, można znaleźć pod linkiem: http://mateusz.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2023/10/Pielgrzymka-po-Balkanach-27.04-5.05.2024.pdf.
 20. W roku 2024 odwiedziny duszpasterskie zostaną przeprowadzone w „trybie hybrydowym”. Oznacza to, że:
  • mieszkańcy naszej parafii od ul. Wilczyńskiego w kierunku Bartąga zostaną odwiedzeni w formie „od drzwi do drzwi”. Ta forma odwiedzin rozpocznie się w styczniu 2024 r. W celu efektywnego zaplanowania tej formy odwiedzin oraz ze względu na nowo powstałe osiedla w najbliższym czasie parafianie tej części naszej parafii mogą spodziewać się wizyty jednego z lektorów naszej parafii, który sporządzi spis osób chętnych do przyjęcia odwiedzin duszpasterskich. Harmonogram tej formy odwiedzin duszpasterskich zostanie podany w terminie późniejszym.
  • Mieszkańcy naszej parafii od ul. Wilczyńskiego w kierunku centrum Olsztyna będą odwiedzani na tzw. zaproszenie. Ta forma odwiedzin również rozpocznie się w styczniu i będzie trwała przez cały rok (oprócz czasu wakacyjno-świątecznego). Proponowanymi dniami, w których będzie można zaprosić duszpasterza, będą poniedziałek (styczeń-czerwiec i wrzesień-grudzień, w godz. 18.00-21.00) i wtorek (maj-czerwiec, wrzesień-grudzień, w godz. 18.00-21.00). W tej formie wizyty duszpasterskiej planujemy odwiedzić jednego dnia dwie rodziny, gdyż chcemy przeznaczyć na odwiedziny każdej z nich ok. jednej godziny, aby parafianie mogli mieć czas na spokojną i pogłębioną rozmowę, a także modlitwę z duszpasterzem. W grudniu b.r. zostanie udostępniona lista proponowanych na cały 2024 r. terminów, na którą będzie się można sukcesywnie zapisywać (po mszach św. lub w kancelarii) w celu umówienia odwiedzin duszpasterskich.
  • W kolejnych latach planowane jest odwiedzanie obydwu części parafii naprzemiennie, tzn. raz w jednej formie, raz w drugiej.
 21. W naszej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II. W każde czwartki modlimy się m.in. za jego wstawiennictwem, udzielana jest Komunia św. pod dwoma postaciami, a także po mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo relikwiami papieża. Wychodząc naprzeciw oczekiwań parafian, a także mając nadzieję, że dzięki temu kult św. Jana Pawła II jeszcze bardziej w naszej parafii się rozwinie wraz z początkiem najbliższego Adwentu w czwartki o godz. 18.00 (od 7 grudnia b.r.) będzie odprawiana tzw. msza św. zbiorowa. Będzie to msza św., podczas której jeden prezbiter (kapłan) będzie się modlił w różnych intencjach (zarówno za żywych, jak i zmarłych) powierzonych modlitwie przez wielu ofiarodawców. Intencje powierzane podczas tej mszy św. będą odczytywane na jej początku.
 22. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 23. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 24. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.