Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2023-10-29

SHARE
, / 882

XXX niedziela zwykła

29 października 2023 r.

 1. UWAGA: od 1 listopada b.r. zmieni się numer telefonu parafialnego. Nowy numer będzie następujący: (+48) 660-614-970. Powodem zmiany jest wygaśnięcie 31 października b.r. umowy zawartej na numer poprzedni.
 2. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także wystawienie Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu, z racji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych, jak również I czwartku, I piątku i I soboty miesiąca, będzie w tym tygodniu w następującym porządku:
  • poniedziałek i wtorek (30-31 października): 9.00-10.00 i 17.00-18.00;
  • czwartek (I czwartek miesiąca, 2 listopada): 9.30-10.00 i 17.15-18.00;
  • piątek (I piątek miesiąca, 3 listopada): 9.15-10.00 i 17.00-18.00;
  • sobota (I sobota miesiąca, 4 listopada): 9.00-10.00 i 17.00-18.00.
 3. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00 (w najbliższą środę z racji przypadającej w tym dniu Uroczystości Wszystkich Świętych kancelaria nie będzie czynna);
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 4. W tym tygodniu przypada:
  • w środę (1 listopada) Uroczystość Wszystkich Świętych;
  • w czwartek (2 listopada, I czwartek miesiąca) Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych;
  • w sobotę (4 listopada, I sobota miesiąca) wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
 5. Porządek mszy św. w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada, środa): 7.30, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.
 6. 22 października b.r. (poprzednia niedziela) odbyło się tradycyjne liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych. Podstawowe dane w naszej parafii przedstawiają się w sposób następujący: 680 osób było obecnych na niedzielnych mszach św., z czego 350 przyjęło Komunię św.
 7. 27 października b.r. do arcybiskupa Józefa Górzyńskiego Metropolity Warmińskiego zostało złożone pismo z prośbą o zatwierdzenie proponowanego składu Rady Duszpasterskiej naszej parafii. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego zadaniem Rady jest pomoc proboszczowi w prowadzeniu działalności duszpasterskiej w parafii, tzn. m.in. wyrażanie opinii, wysuwanie propozycji i wniosków zmierzających do doskonalenia sprawowanej liturgii, działalności formacyjnej, charytatywnej itp. w parafii, a także podejmowanie różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim. Proponowany skład Rady został wypracowany podczas spotkania z przybyłymi na nie parafianami, jakie odbyło się 11 września b.r., a także kilku spotkań późniejszych. Do Rady zostały zaproponowane następujące osoby:
  • Paweł Idziak, religijnie praktykujący mieszkaniec parafii nienależący do grup duszpasterskich (wspólnot, organizacji, ruchów lub stowarzyszeń), 15-letni staż życia małżeńskiego, 2 dzieci;
  • Tadeusz Kieda, członek Żywego Różańca, zaangażowany w modlitwę tzw. Margaretki i Jerycho różańcowe, 46-letni staż życia małżeńskiego, 1 dziecko;
  • Piotr Kołakowski, religijnie praktykujący mieszkaniec parafii z bogatym i wieloletnim doświadczeniem w organizacji parafialnych festynów, konkursów itp., 32-letni staż życia małżeńskiego, 3 dzieci;
  • Zofia Kozon, członkini Ruchu Szensztackiego, liderka parafialnej grupy czcicieli Niepokalanego Serca NMP, 2 dzieci;
  • Paweł Loro, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, członek Ruchu Szensztackiego, 13-letni staż życia małżeńskiego, aktualnie studiuje teologię;
  • Bogdan Pijanowski, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, 20-letni staż życia małżeńskiego, 3 dzieci;
  • Grażyna Stefanowicz, członkini Ruchu Szensztackiego i Odnowy w Duchu Świętym, 26-letni staż życia małżeńskiego, 18 lat wdowieństwa, 2 dzieci;
  • Monika Sucharzewska, członkini Ruch Szensztackiego i Żywego Różańca, z przygotowaniem do prowadzenia prorodzinnych katolickich zajęć formacyjnych dla narzeczonych i małżonków, 23-letni staż życia małżeńskiego, 2 dzieci;
  • Agnieszka Wawrzkiewicz, członkini wspólnoty Chemin Neuf i Szkoły Nowej Ewangelizacji, z doświadczeniem pełnej formacji Ruchu Światło-Życie, 7-letni staż życia małżeńskiego, 3 dzieci;
  • Małgorzata Wójcik, organistka w parafii.
 8. Zbliża się listopad, który w pobożności ludowej jest miesiącem poświęconym wspominaniu wiernych zmarłych. Za zmarłych modlimy się z ufnością, wierząc, że Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych, gdyż wszyscy dla Niego żyją (Łk 20, 38). Tradycyjnie w naszej parafii w listopadzie będą odmawiane tzw. wypominki, jak również, poczynając od 2 listopada, zostanie przez kolejnych 30 dni odprawiona „zbiorowa” msza św. za zmarłych. W kaplicy są już wyłożone kartki, na których możemy wypisać zmarłych, których chcemy polecić w wypominkach lub wspomnianej mszy św. Wypełnione kartki prosimy składać do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki.
 9. W listopadzie zapraszamy na tradycyjne modlitwy w intencji zmarłych:
  • wypominki (różaniec za zmarłych): od poniedziałku do soboty o godz. 17.30 (od 2 listopada);
  • mszę św. zbiorową za zmarłych (od 2 listopada do 1 grudnia) zgodnie z harmonogramem podawanym na dany tydzień na stronie internetowej naszej parafii w zakładce „intencje mszalne” (http://mateusz.olsztyn.pl/kategoria/intencje-mszalne/).
 10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca (2 listopada). Zachęcamy do praktyki przyjmowania pierwszo czwartkowej Komunii świętej w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, jak również szczególnej wdzięczności w tym dniu Bogu za Najświętszy Sakrament.
 11. W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 zostanie również odprawiona msza św. w ramach tzw. Margaretki. Po mszy św. zapraszamy na rozważanie biblijne na temat „Z Jezusem w Kafarnaum, w domu, w którym nie ma miejsca”.
 12. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca (3 listopada). Zachęcamy do praktyki przyjmowania pierwszo piątkowej Komunii świętej w intencji wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata.
 13. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca (4 listopada). Zachęcamy do przyjmowania pierwszo sobotniej Komunii świętej w intencji wynagrodzenia za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się również spotkanie wspólnoty Żywego Różańca w ramach tzw. pierwszo sobotniej zmiany tajemnic różańcowych. Początek spotkania o godz. 9.00 (nabożeństwo wynagradzające składane Niepokalanemu Sercu NMP, różaniec), a o godz. 10.00 msza św.
 14. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi z rodzicami dzieci, które w naszej parafii przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej, zostało zaplanowane wspólne (tzn. całej grupy dzieci i rodziców) wyjście do kina (Multikino w Galerii Warmińskiej). Odbędzie się ono 17-12-2023 (niedziela) o godz. 15.30 (film: Trolle 3). Cena biletu: 15 zł / od osoby. Do 26-11-2023 (po niedzielnych mszach św. o godz. 11.30) zbierane są zapisy i pieniądze na bilety. Więcej informacji na temat zaplanowanych innych terminów i wydarzeń związanych ze wspomnianym wyżej przygotowaniem można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii pod adresem: http://mateusz.olsztyn.pl/sakramenty/sakrament-eucharystii/
 15. Młodzież z naszej parafii, w szczególności przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na mszę św. w każdą niedzielę o godz. 18.00. Bezpośrednio po zakończeniu tej mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
 16. W naszej parafii zostanie przeprowadzona kolejna zbiórka elektrośmieci. Elektrośmieci prosimy przynosić w terminie od 6 do 9 listopada b.r. (do godz. 15.00) i składać je na parkingu mieszczącym się przy naszej kaplicy (w rogu obok pojemników na śmieci, na kostce brukowej). Pozyskane z elektrośmieci środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie dwóch misjonarzy z naszej archidiecezji (ks. Jacka Kryszaka w Brazylii i ks. Andrzeja Migrałę w Boliwii). Elektrośmieci to zużyte: komputery, monitory, klawiatury, drukarki, klimatyzatory, telewizory, radia, magnetowidy, magnetofony, dekodery, telefony stacjonarne i komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory itd.
 17. 9 listopada b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na inauguracyjne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań ze słowem Bożym i liturgią” (począwszy od listopada spotkania będą się odbywały w każde II czwartki miesiąca, oprócz przerw wakacyjno-świątecznych). Temat pierwszego spotkania „Jak czytać Pismo święte?” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja/ćwiczenia). Zachęcamy do zainteresowania się tymi spotkaniami przede wszystkim osoby dorosłe, które w naszej parafii już czytają podczas liturgii słowo Boże lub chciałyby to czynić w przyszłości, jak również zainteresowanych liturgią i chętnych do uczestnictwa w asyście liturgicznej.
 18. 16 listopada b.r. (III czwartek miesiąca) na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem”. Temat wykładu: „Niedziela – dzień święty chrześcijan, czyli o świętowaniu niedzieli według Jana Pawła II” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 19. 23 listopada b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na inauguracyjne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (począwszy od listopada spotkania będą się odbywały w każde IV czwartki miesiąca, oprócz przerw wakacyjno-świątecznych). Temat spotkania „O naśladowaniu Chrystusa jako jedno z najsłynniejszych dzieł literatury chrześcijańskiej” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 20. W każdą I niedzielę miesiąca (kolejna będzie 5 listopada) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca i Różańca Rodziców, zaś w każdą IV niedzielę miesiąca (kolejna będzie 26 listopada) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 21. Jest organizowana przez naszą parafię (we współpracy z parafią św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach) pielgrzymka po Bałkanach. Termin pielgrzymki: 27 kwietnia – 5 maja 2024 r. Chętnych do udziału w pielgrzymce prosimy o zapisanie się do 30 października b.r. (po każdej mszy św., w kancelarii lub telefoniczne na parafialny numer telefonu: +48 694-656-078). Przy zapisie proszę też zgłaszać informację o ewentualnym planowanym wzięciu bagażu rejestrowanego o wadze 20 kg, a także dzieciach do lat 16. Do 30 października b.r. należy też dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 1300 PLN na numer konta bankowego: 15 1240 1590 1111 0010 1649 5378 (w tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko zgodne z dokumentem tożsamości, na kogo mają być kupione bilety lotnicze, a także „Bałkany-Olsztyn ze św. Mateusza”). Więcej informacji, w tym program i całkowity koszt, można znaleźć w osobnym komunikacie podanym na stronie internetowej naszej parafii: http://mateusz.olsztyn.pl/aktualnosci/pielgrzymka-po-balkanach-27-04-5-05-2024/
 22. W naszej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II. W każde czwartki modlimy się m.in. za jego wstawiennictwem, udzielana jest Komunia św. pod dwoma postaciami, a także po mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo relikwiami papieża. Wychodząc naprzeciw oczekiwań parafian, a także mając nadzieję, że dzięki temu kult św. Jana Pawła II jeszcze bardziej w naszej parafii się rozwinie wraz z początkiem najbliższego Adwentu w czwartki o godz. 18.00 (od 7 grudnia b.r.) będzie odprawiana tzw. msza św. zbiorowa. Będzie to msza św., podczas której jeden prezbiter (kapłan) będzie się modlił w różnych intencjach (zarówno za żywych, jak i zmarłych) powierzonych modlitwie przez wielu ofiarodawców. Intencje powierzane podczas tej mszy św. będą odczytywane na jej początku.
 23. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 24. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 25. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.