Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Ogłoszenia 2023-10-22

SHARE
, / 734

XXIX niedziela zwykła

22 października 2023 r.

 1. Spowiedź święta w ciągu tygodnia, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.30-10.00 i 17.15-18.00.
 2. Wystawienie Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do soboty przed mszami św., w godz. 9.30-10.00 i 17.15-18.00.
 3. Kancelaria czynna jest:
  • we wtorek w godz. 16.15-17.15;
  • w środę w godz. 19.00-20.00;
  • w piątek w godz. 8.15-9.15.
 4. W tym tygodniu przypada:
  • w sobotę (28 października) święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
 5. Na stronie internetowej parafii podane zostały najważniejsze informacje związane z przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej, które zostały uzgodnione z rodzicami podczas pierwszego spotkania organizacyjnego. Adres strony: http://mateusz.olsztyn.pl/sakramenty/sakrament-eucharystii/
 6. Młodzież z naszej parafii, w szczególności przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na mszę św. w każdą niedzielę o godz. 18.00. Bezpośrednio po zakończeniu tej mszy św. zapraszamy również na spotkanie grupy oazowej (Ruch Światło-Życie). Spotkanie odbywa się na plebanii.
 7. W październiku zapraszamy na różaniec:
  • dorosłych codziennie bezpośrednio po zakończeniu mszy św. o godz. 10.00 (z wyjątkiem niedzieli i soboty), jak również o godz. 17.30 (we wszystkie dni tygodnia);
  • w środy rodziców z dziećmi, zwłaszcza dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, o godz. 17.30;
  • w niedzielę młodzież, w szczególności młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, o godz. 17.30.
 8. 16 października b.r. arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński zatwierdził skład Rady do spraw ekonomicznych naszej parafii. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego zadaniem Rady jest pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami materialnymi, a w przypadku naszej parafii w szczególności będzie to pomoc w koordynowaniu działań mających na celu dokończenie prac związanych z budową kościoła i domu parafialnego. Skład Rady został wypracowany podczas spotkania z przybyłymi na nie parafianami, jakie odbyło się 11 września b.r., a także kilku spotkań późniejszych. Zgodnie z dekretem Arcybiskupa (l.dz. 755/2023) na kadencję 2023-2028 w skład Rady wchodzą następujące osoby:
  • ks. Zdzisław Kieliszek – przewodniczący Rady (proboszcz);
  • Anna Brakoniecka-Sikorska (członkini Ruchu Szensztackiego, z doświadczeniem w pracy akademickiej i branży budowlanej);
  • Krzysztof Kaczmarczyk (aktywny uczestnik ruchu pielgrzymkowego, m.in. w roli porządkowego w czasie warmińskiej pielgrzymki do Wilna, z doświadczeniem w branży energetycznej);
  • Jan Krzykowski (członek gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie / Domowego Kościoła, z doświadczeniem w branży budowlanej);
  • Bogdan Sikorski (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, z doświadczeniem w branży budowlanej);
  • Barbara Szutowicz (członkini Żywego Różańca, z doświadczeniem w branży bankowej).
 9. W ostatnim czasie wznowione zostały prace budowalne naszego kościoła i domu parafialnego. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi z firmą Przemysłówka, która prowadzi te prace, mają one na celu zamknięcie budynku kościoła i zabezpieczenie go na czas jesienno-zimowy. Na grudzień b.r. jest również planowane przygotowanie przez firmę szczegółowego kosztorysu prac, jakie pozostały jeszcze do wykonania, aby przygotować kościół i budynek parafialny do tzw. stanu deweloperskiego. Dzięki temu będziemy mogli dobrze przygotować się do kolejnych etapów budowy i w kolejnych miesiącach efektywnie je realizować.
 10. 22 października b.r. (niedziela) odbywa się tradycyjne liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych.
 11. Zbliża się listopad, który w pobożności ludowej jest miesiącem poświęconym wspominaniu wiernych zmarłych. Za zmarłych modlimy się z ufnością, wierząc, że Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych, gdyż wszyscy dla Niego żyją (Łk 20, 38). Tradycyjnie w naszej parafii w listopadzie będą odmawiane tzw. wypominki, jak również, poczynając od 2 listopada, zostanie przez kolejnych 30 dni odprawiona „zbiorowa” msza św. za zmarłych. W kaplicy są już wyłożone kartki, na których możemy wypisać zmarłych, których chcemy polecić w wypominkach lub wspomnianej mszy św. Wypełnione kartki prosimy składać do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki.
 12. W naszej parafii zostanie przeprowadzona kolejna zbiórka elektrośmieci. Elektrośmieci prosimy przynosić w terminie od 6 do 9 listopada b.r. (do godz. 15.00) i składać je na parkingu mieszczącym się przy naszej kaplicy (w rogu obok pojemników na śmieci, na kostce brukowej). Pozyskane z elektrośmieci środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie dwóch misjonarzy z naszej archidiecezji (ks. Jacka Kryszaka w Brazylii i ks. Andrzeja Migrałę w Boliwii).
 13. 9 listopada b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na inauguracyjne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań ze słowem Bożym i liturgią” (począwszy od listopada spotkania będą się odbywały w każde II czwartki miesiąca, oprócz przerw wakacyjno-świątecznych). Temat pierwszego spotkania „Jak czytać Pismo święte?” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja/ćwiczenia). Zachęcamy do zainteresowania się tymi spotkaniami przede wszystkim osoby dorosłe, które w naszej parafii już czytają podczas liturgii słowo Boże lub chciałyby to czynić w przyszłości, jak również zainteresowanych liturgią i chętnych do uczestnictwa w asyście liturgicznej.
 14. 16 listopada b.r. (III czwartek miesiąca) na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na kolejny wykład otwarty w ramach „czwartkowych spotkań z Janem Pawłem II i jego nauczaniem”. Temat wykładu: „Niedziela – dzień święty chrześcijan, czyli o świętowaniu niedzieli według Jana Pawła II” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 15. 23 listopada b.r. na godz. 18.45 zapraszamy (do kaplicy) na inauguracyjne spotkanie w ramach „czwartkowych spotkań z dobrą książką” (począwszy od listopada spotkania będą się odbywały w każde IV czwartki miesiąca, oprócz przerw wakacyjno-świątecznych). Temat spotkania „O naśladowaniu Chrystusa jako jedno z najsłynniejszych dzieł literatury chrześcijańskiej” (prelekcja potrwa 45 min. + dyskusja).
 16. W każdą I niedzielę miesiąca (kolejna będzie 5 listopada) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy w szczególny sposób osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca i Różańca Rodziców, zaś w każdą IV niedzielę miesiąca (kolejna będzie 26 listopada) na mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy osoby należące do Ruchu Szensztackiego. Prosimy je również o przybycie do kaplicy 15 min. przed rozpoczęciem mszy św. w celu przygotowania czytań liturgicznych, procesji z darami oraz asysty liturgicznej.
 17. Jest organizowana przez naszą parafię (we współpracy z parafią św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach) pielgrzymka po Bałkanach. Termin pielgrzymki: 27 kwietnia – 5 maja 2024 r. Chętnych do udziału w pielgrzymce prosimy o zapisanie się do 30 października b.r. (po każdej mszy św., w kancelarii lub telefoniczne na parafialny numer telefonu: +48 694-656-078). Przy zapisie proszę też zgłaszać informację o ewentualnym planowanym wzięciu bagażu rejestrowanego o wadze 20 kg, a także dzieciach do lat 16. Do 30 października b.r. należy też dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 1300 PLN na numer konta bankowego: 15 1240 1590 1111 0010 1649 5378 (w tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko zgodne z dokumentem tożsamości, na kogo mają być kupione bilety lotnicze, a także „Bałkany-Olsztyn ze św. Mateusza”). Więcej informacji, w tym program i całkowity koszt, można znaleźć w osobnym komunikacie podanym na stronie internetowej naszej parafii: http://mateusz.olsztyn.pl/aktualnosci/pielgrzymka-po-balkanach-27-04-5-05-2024/
 18. W naszej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II. W każde czwartki modlimy się m.in. za jego wstawiennictwem, udzielana jest Komunia św. pod dwoma postaciami, a także po mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo relikwiami papieża. Wychodząc naprzeciw oczekiwań parafian, a także mając nadzieję, że dzięki temu kult św. Jana Pawła II jeszcze bardziej w naszej parafii się rozwinie wraz z początkiem najbliższego Adwentu w czwartki o godz. 18.00 (od 7 grudnia b.r.) będzie odprawiana tzw. msza św. zbiorowa. Będzie to msza św., podczas której jeden prezbiter (kapłan) będzie się modlił w różnych intencjach (zarówno za żywych, jak i zmarłych) powierzonych modlitwie przez wielu ofiarodawców. Intencje powierzane podczas tej mszy św. będą odczytywane na jej początku.
 19. Wszystkim parafianom i gościom życzymy w rozpoczynającym się tygodniu tego, co najlepsze: Bożej opieki i ludzkiej życzliwości.
 20. Wszystkim parafianom, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny i różne jubileusze związane z życiem rodzinnym i zawodowym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.
 21. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii: składane na tacę, przynoszone do kancelarii parafialnej i wpłacane bezpośrednio na konto bankowe. W szczególności dziękujemy za ofiary składane na prace związane z budową naszego kościoła i domu parafialnego.
 22. W ostatnim czasie do wieczności odeszła nasza parafianka Anna Tendaj. Najbliższej rodzinie, krewnym i przyjaciołom zmarłej raz jeszcze składamy najserdeczniejsze kondolencje, a także zapewniamy o modlitwie.