Parafia mateusza w Olsztynie przy ul. Popiełuszki

Wielkanoc 2020

SHARE
, / 2591

Olsztyn, Wielkanoc 2020

Drodzy Parafianie, Najmilsi w Chrystusie Panu!

Przed nami piękne święta Wielkanocne, które, jak jesteśmy przekonani, organizuje i zwołuje na nie dobry Bóg. Jednak przy dzisiejszej sytuacji słowo „piękne” może wymykać się naszym pojęciom czy wyobrażeniom, jak te święta powinny wyglądać.

Według ks. Marko Rupnika (według mnie zna się on na pięknie), starożytni chrześcijanie (o czym świadczy sztuka np. w katakumbach), rozumieli piękno jako relację do osoby. Wszystko co prowadzi do relacji z Bogiem czy inną osobą, nawet wrogiem, staje się pięknem. Wspomniany ks. Rupnik mówił, „że choćby hostia miała na sobie pieczęcie i malowidła samego da Vinci’ego, dla chrześcijan może być brzydotą, ponieważ piękno hostii wynika z obecności Chrystusa w niej, z którym buduję relację, a ona jest pięknem”.

Najmilsi, chciałbym przedstawić Wam mały poradnik, propozycję, jak możemy przeżyć pięknie nadchodzące święta Wielkanocne:

  1. Pierwszy krok: Uświadom sobie, że Bóg przychodzi przez wydarzenia, że z każdym wydarzeniem wiąże łaskę. Maryja z Józefem nie mieli miejsca w gospodzie, ubogie Betlejem wystarczyło, aby Królowie zawitali, Aniołowie zaśpiewali… Zgódź się na rzeczywistość i szukanie w niej Jego woli. Pan Bóg przewidzi.
  2. Drugi krok: Jezus w Wielkim Tygodniu był kompletnie ogołocony ze wszystkiego, a jednak w tym tygodniu nastąpiło dzieło Twojego Odkupienia, Usprawiedliwienia i Zbawienia. Dokonało się to przez oczekiwanie wszystkiego od Ojca. Również i Ty oczekuj wszystkiego od Ojca w niebie.
  3. Trzeci krok: wykorzystaj tajemnice dni świętego Triduum (pomocne może być oglądanie transmisji w TV):

Wielki Czwartek
Ustanowienie Eucharystii i Mandatum (umycie nóg). Cały dzień pochodź z tęsknotą, pragnieniem i DZIĘKCZYNIENIEM za dar Obecności Pana Jezusa w darze Eucharystii. Możesz zrobić jakikolwiek gest modlitwy np. pocałować chleb w domu. Mów Panu Bogu dużo w tym dniu, jak ważna jest dla Ciebie msza święta, dar Eucharystii, której w tym momencie jesteś pozbawiony z racji oczywistych. Po obejrzeniu transmisji mszy wieczerzy Pańskiej może umyj nogi domownikom, tak jak to robiliśmy w kaplicy, pamiętasz te kilka misek, ręczników i dzbanków?

Wielki Piątek
Totalne ogołocenie Chrystusa. My również zostaliśmy także ogołoceni w tych dniach przez wirusa z wielu relacji, spraw, bezpieczeństwa… prawda? Po transmisji w TV postaw/połóż krzyżyk i zapal świeczkę, może być wigilijna Caritasu, jeśli ją masz lub jakakolwiek. Patrz, patrz, patrz, patrz, patrz i patrz, adoruj krzyż – słodkie łoże miłości. Kiedy wrócisz do swoich zajęć niech świeca nadal się pali i kątem oka, od czasu do czasu zerkaj na krzyż.

Wielka Sobota
Skup się na intensywnym przygotowaniu się do stołu świątecznego, pomyśl co najbardziej lubisz jeść, włóż w to serce. Poświęć swój koszyk w domu, odpraw liturgię domową (znajdziesz ją tutaj). Wieczorem, po obejrzeniu transmisji Wigilii Paschalnej, Matki wszystkich mszy świętych, w TV, napisz na drzwiach kredą IHS 2020 lub Pascha Pana 2020.

Jezus mówił: Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach. I mówił dalej: Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło. (Łk13,18-21)

 Życzę Wam wszystkim błogosławionego Wielkiego Tygodnia, dobrych, spokojnych Świąt. Życzę, aby te święta na nowo rozkochały nas w Panu.

                                         Oddany Wam w Panu, z pamięcią w modlitwie, 
Ks. Artur Klepacki